Українська мова. Дидактика

1. Відокремлені члени речення
http://LearningApps.org/1292519

2. "ОМОНІМИ". Інтерактивна вправа, дібрана серед матеріалів, запропонованих в Інтернеті. Може бути використана при вивченні теми "Лексика".




3. Інтерактивна вправа "ВЕЛИКА ЛІТЕРА", яка дає можливість перевірити знання дітей про правопис власних назв (використовуємо вправу у 5 класі, у 6 класі під час вивчення теми "Іменник", під час повторення в 7-9 класах): власна конструкція





4. Розглянь, вивчи, навчися застосовувати!






 Карта знань "КАТЕГОРІЇ ДІЄСЛОВА". Може бути використана під час вивчення теми "Дієслово" у 7 класі або при повторенні матеріалу: власна конструкція

*********************************************************************************

5. 8 клас

УКРАЇНСЬКА МОВА

       Контрольний диктант за перший семестр

             Т А Р А С О В А    З И М А

Завиває на сотні голосів крижаний вітер. Снігові дракони звиваються вулицями і провулками Петербурга. Посеред площі замети врівень зі стовпом газового ліхтаря.
Тарас з вікна дивиться на мертвотне біле покривало, що заслало світ навколо. Сьогодні Тарасу минає двадцять чотири роки. Двадцять чотири роки кріпосної неволі!..
Усю ніч знову не міг заснути. Клекотіло серце гнівом на панів, а рожеві мрії переповнювали його надіями визволитися з кріпаччини й учитися в Академії мистецтв.
Узимку, працюючи за завданням Василя Ширяєва, Тарас знаходив час і малювати з натури, і робити копії з улюблених картин. Так він тренував руку і око.
Друзі-художники Григорович, Сошенко, Венеціанов (100) мали змогу ще раз переконатися, що з Тараса вийде справжній художник, і ще раз замовити слово перед Брюлловим за нього. Та Карл Павлович і сам уже добре бачив Тарасову творчу зрілість.


         (130 слів. За Д. Красицьким)

********************************************************************
6. Матеріали для вивчення НОВОГО УКРАЇНСЬКОГО ПРАВОПИСУ






*******************************************************************************
7. Українська мова
7 клас
Контрольний диктант за перший семестр

Бережок

Осяяний весняним сонцем бережок омивають прозорі хвильки. Блискучі зайчики граються їхніми гребенями й перескакують з одного на другий, а кудлаті водорості коливаються в глибині й таємниче мовчать.
Бережок був піщаний, увесь покреслений трикутними пташиними слідами. Ось дрібненькі цяточки від ніжок малої пташки, витягнені довгим покрученим ланцюжком. Ось великі сліди сірої чаплі тягнуться до самої води. Мабуть, рибалила пташина на мілині у затишку високої осоки. Тут на воді ледь гойдається зелене пласке листя латаття, над яким в’ються швидкокрилі бабки.
За піщаною смужкою по берегу стеляться буйні трави. У повітрі пливе медовий дух щойно розквітлого польового зілля. Ще не погасли в зеленому (100) хутрі моріжка золотаві іскри кульбаб, а вже розгоряються то тут, то там білосніжні вогні ромашок, блакитні спалахи петрових батогів, рожеві розсипи дикого горошку.
Сонце, розпашіле від щастя, розливає світло на всі боки, ніби каже: «Як же я тебе люблю, земле!» (40)

 Авторський текст, 140 слів
*********************************************************************
8. До питань МОВНОГО ЕТИКЕТУ
ЯК ПРАВИЛЬНО ВІТАТИСЯ
 УКРАЇНСЬКОЮ?

"Здоровенькі були" вітаються вже здебільшого літні люди

Як правильно українською вітатися та прощатися, розповідає 62-річна
             Галина Голосовська, доцент кафедри української мови
         Національного університету "Києво-Могилянська академія".

Є суперечки, як правильно — "Добрий день" чи "Доброго дня". Дехто намагається довести тільки один варіант. Насправді правильні обидва. Що більше варіантів, то багатша мова.
Стилістично нейтральними є такі форми привітань: "Добрий день", "Доброго дня", "Добрий ранок", "Доброго ранку", "Добрий вечір", "Доброго вечора" та стягнені "Добридень" і "Добривечір". Так вітаються всі до всіх. Якщо зазирнути в походження, то "Добрий день" — теж уже скорочена від ширших форм "Дай, Боже, добрий день", "Дай, Боже, добрий вечір". Ще стягнена форма є "Добраніч" від "На добраніч". "Доброї ночі" стали вітатися журналісти зі своїми нічними глядачами. Раніше ж не було так пізно передач. Та й хто коли ходив по ночах у гості?
З бігом часу деякі форми вітань зникли — "Здоров був", "Дай, Боже". Натомість з'явилися інші, й це нормально, бо мова не мертва, має розвиватися. Але біда, коли відмирає щось без заміни. Молодь зараз вітається тільки "Здоров", переважно до хлопців, і "Привіт". Хоч навіть україномовні часом кажуть суржиком — "Прівєт". Надбали ми хіба що "Хелоу", "Хай", "Бай" — нічого свого. Але молодь у процесі пошуку. От у київському ресторані руської кухні вітають людей "Слава Сонцю" — хочуть зацікавити відвідувачів, і дуже добре, що чимось українським.
Форми "Здоров був", "Здорова була", "Здорові/здоровенькі були" зародилися в центрі та на сході України. Вживають їх уже здебільшого люди старшого і середнього віку. На Наддніпрянщині до громади також зверталися "Здорові!".
На схід від Збруча над усіма цими вітальними формами часто переважало донедавна російське "Здрастуйте", "Здрастє", "Драстє", і навіть коротке "Дрась". Це все суржикове. Корінь у ньому — "здоров'я", "здравіє", але у формі "дрась" шматок урваний узагалі.
Інакше віталися з людиною, яка зайнята працею. В сільських місцевостях Галичини, коли застали когось за роботою, кажуть "Дай, Боже, щастя", у відповідь чують: "Дай, Боже, й вам". Відказують також "Дай, Боже, здоров'я". Загалом по Україні вітанням із зайнятими працею є "Боже помагай" або "Помагай Біг". Раніше воно могло бути тільки побажанням, а з часом стало вітанням. Радянська доба забрала Бога, і такі форми пропали. Й хоч дехто тепер у церкву мало не в'їжджає на "мерседесі", ці звертання вже важко повернути — час минув.
У церкві людина мала спочатку помолитися, а потім стиха привітатися. Так само при покійнику — помолилися за упокій душі, а потім уже віталися з присутніми. На заході України по селах досі вітаються "Слава Ісусу Христу". Відповідь — "Слава навіки". На сході — "Слава Йсу". Варіанти відповідей по регіонах: "Слава на віки Богу", "Слава Богу святому", плюс поєднують "Слава на віки Богу святому".
В народному мовленні досі збереглося "З неділею святою", "Будьте здорові з Новим роком", "Будьте здорові з Василем". Це є по селах, і дуже не хочеться, щоб забулось.
Інтелігентні люди вітаються формами: "Вітаю тебе/вас". "Радий тебе/вас бачити", "Радий вітати/привітати", "Моє шанування". У набагато ширших соціальних колах кажуть "Доброго здоров'я!". Націоналісти і патріоти, особливо на свята, люблять вітатися "Слава Україні!". Відповідати треба "Героям слава!".
Мої нові студенти завжди звертають увагу, як по-різному з ними прощаюся: до побачення, щасливо, до зустрічі, щасти вам, на все добре, бувайте здорові, хай щастить. Та коли один студент мені сказав "бувайте" — розсміялася. Приятелеві і "тримайся" сказати можна.
Автор: Северин НАЛИВАЙКО

*********************************************************************








*********************************************************************************


Немає коментарів: